Všetci občas hádžeme perly sviniam…

Poznáte to. Dávame dobré rady, nové myšlienky, ukazujeme nové smery, podávame pomocnú ruku, keď vieme, že je človek v ťažkej situácii, vidíme, kde je chyba, vďaka nadhľadu (keďže nie sme v tej situácii zamotaní) vieme ako to riešiť, poviete im to a…….a oni nič. Perly…

Viackrát sa mi stalo, že som stretla človeka, ktorý mal kopec problémov, nevedel kam z konopí, ale keď som mu poradila, povedala reálne možné riešenie, tak tú pomoc na oko prijal, ale….jedným uchom dnu druhým von.

Štve nás to

Ako to že ma nepočúva? Ako to že robí tie isté chyby? Ako to že je zase v problémoch až po uši? Ako to že je zase v tom nefunkčnom vzťahu? Prečo to robí? Čo to nevidí?

Vyvoláva to v nás hnev a smútok, úzkosť, či dokonca frustráciu. Chceme tým našim blízkym pomôcť, poradiť, ale oni nie a nie a znova a znova to isté bahno. Švác! Akoby to boli Piešťanské kúpele.

Ale viete čo? Ono to pre niektorých Piešťanské kúpele aj sú.

Pochopenie

Poviem to takto. Zažili ste niečo fakt zlé? Niečo čo vám v tom momente ublížilo? Čo vás rozsekalo na padrť a už ste mysleli, že to nedáte? A po čase, po týždňoch či rokoch ste sa spätne pozreli a povedali si, to som vtedy potrebovala, to bola dobrá skúsenosť. Áno? Zažili ste? Tak to je ono. To je to, čo si chtiac či nechtiac zažíva každý z nás. A je to potrebné.

Pretože bez skúseností by sme sa nikam nedopracovali. Niekto zažije ťažšie veci, niekto ľahšie, ale tu je mierka veľmi relatívna. Si myslíme, že tamto, čo zažíva on by sme nevydržali, alebo si naopak myslíme, že to čo zažíva tamtá, by sme dali ľavou zadnou. No nikdy naozaj nevieme, kým to naozaj nezažijeme…

Musíme ich pustiť

Tak ako je bahno hnusné, špinavé a odporné, tak môže byt zároveň liečivé. A preto, aj keď to tak nevyzerá, môže byť ktorákoľvek negatívna skúsenosť pre človeka veľmi kľúčová. Nechajte ich.

Aj keď sa všemožne snažíte ochrániť blízkych, aby si neublížili a netrpeli, lebo možno viete, aké to je, lebo ste to zažili. No nezabúdajte, že je to vaša skúsenosť, nie ich. A vždy bude len vaša a každá skúsenosť je tak veľmi potrebná pre každého z nás. Nemôžeme nikomu brať možnosť získať si vlastné skúsenosti, vlastné poklady, vlastné pochopenia, vlastné vhľady, ktoré im ukážu kým naozaj sú. Aj za cenu že to bude trochu bolieť. Nie.  Milujte.

Buďte tam

Veď pozrite ako to zmenilo a možno posunulo vás. Verte, že to zvládnu. Hlavne stojte vždy pri nich, aby ste im pomohli vstať, keď to budú potrebovať a keď tú pomoc budú chcieť. Keď ju chcieť nebudú, nehnevajte sa na nich, ešte potrebujú ísť hlbšie. A neviňte sa. Je to ich slobodné rozhodnutie. Akceptujte.

Aj keď sa nám zdá, že to čo robia je úplne nezmyselné, šialené, alebo aj hlúpe. Ak sme presvedčení, že sme lepší ako oni, a že vieme oveľa lepšie riešiť problémy ako oni a že náš názor je lepší ako ich, tak toto všetko si myslí iba naše ego. Nehodnoťte.

Ja viem, je to fakt frustrujúce, keď vidíte ako sa niekto ničí. Napríklad takí alkoholici. Je to naozaj veľmi náročný proces pre všetkých „zúčastnených“. Alebo len taký pobláznený pubertiak, ktorý si myslí, že sa zrútil svet keď sa jeho prvá láska naňho vykašle. Aké banálne, že? Ale aké prepotrebné pre rast osobnosti. Veď si len spomeňte, aké to bolo dôležité pre vás a aké je to jednoduché teraz. Prijmite to.

Ja vieeem, že si jednoducho nedokážete pomôcť a tlačíte na ňu či na neho nech koná a nech koná tak, ako vy radíte. Ale to nejde. Ak to naozaj nechce. A nie je to vaša vina. Buďte trpezliví.

 „Keď sú na to ľudia pripravení, zmenia sa. Nikdy to neurobia skôr a niekedy aj zomrú predtým, ako sa k tomu dostanú. Nedonútiš ich zmeniť sa, keď nechcú, tak ako ich nezastavíš keď chcú.“

Andy Warhol

Nechajte ich, Akceptujte, Nehodnoťte, Prijmite to, Odpustite, Milujte, Buďte trpezliví.

 

Veronika

Veronika Čurgalyová
Milujem ľudskú psychológiu a to, ako sme absolútne rozdielni a neopakovateľní. Preto pomáham ľuďom si uvedomiť svoju vlastnú jedinečnosť, silu a dôveru v seba, aby sa mohli rozbehnúť si užívať život naplno. Napísať mi môžete tu: veronika@veronikacurgalyova.sk Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.