Čarbete? Čarbičky len tak? A prečo nie? Tvorte!

Ako deti sme si čarbičkali s veľkou radosťou. Omaľovávanky s predtlačou rôznych zvieratiek či rozprávkových postáv. Alebo len tak, haky baky na čistý papier. Ceruzky, farbičky, voskovky, perá… Občas aj steny boli, ale nám „malým umelcom“ to nevadilo, potrebovali sme sa vyjadriť a niekedy bol papier príliš obmedzujúci.

Prečo to spomínam. Pri jednom takom čarbičkaní mi došlo, aké je to skvelé pre človeka sa takto odventilovať. Úžasne sa dá pri tom vypnúť a len tak si prikladať čiarku ku čiarke, krúžok, bodku, rôzne tvary, či farby…ani to nemusí mať konkrétny cieľ. Úplná úľava po práci v kancelárii (alebo hocikde inde) a po riešení všakovakých problémov sa takto jednoducho pohrať.

Ale ja neviem kresliť

Nemusíte vedieť kresliť. Respektíve čo je to vedieť kresliť? Je to len uhol pohľadu iných ľudí na to, čo VyTvoríte. A čo oni vedia o vás, či o umení, alebo o tom čo potrebujete vyjadriť? Kašlite na to a tvorte. Aj tí najlepší a najuznávanejší maliari niekde začínali, a možno aj oni veľmi dlho kreslili iba haky baky,  a až neskôr sa vypracovali na naozajstných umelcov. A niektorí podľa mňa ešte do teraz tvoria iba haky baky, ale to je už iba môj uhol pohľadu. Iní sú za to schopní vyvaliť obrovské peniaze.

Nuž, tak si čarbičkajte bez posudzovania. A možno raz…

Hlavne, že vám to robí dobre.

Tak, jak sme každý úplne iný, tak aj názory a vkus každého človeka je úplne iný. Tu ide v prvom rade o to, aby ste sa odreagovali a robili niečo iné než v práci a použili druhú časť mozgu, ktorú máme väčšinou odstavenú, pretože na ňu nie je čas a priestor.

Dôležité je proste začať

Lebo to, že začnete, je ten podstatný moment, ktorý vás posunie. Akokoľvek. Nemusíte vedieť čo, len vezmete ceruzku (pero, farbičku, hocičo) a… kreslím… hocičooo. Čarbičkajte a tešte sa z toho. Je to príjemné a uvoľňujúce. Dokonca si v kníhkupectve viete bez problémov kúpiť omaľovávanky pre dospelých na rôôôzne témy. No a čo, že ste to roky nerobili, no a čo, že sa vám to zdá divné. Nech. Hlavne že vám to urobí radosť. Veď na to sme tu, aby sme sa radovali.

Začnite. A keď začnete, tak pokračujte a keď pokračujete, neprestávajte.

Tak je to so všetkým. Či už s kreslením, cvičením, hraním na klavíry, so vzťahmi, s podnikaním, výchovou, zdravým stravovaním, vyšívaním, alebo ochranou životného prostredia. Začať! Pokračovať! Neprestávať! Pretože pri niektorých veciach, keď prestanete, nabudúce budete musieť začať opäť odznova. A to je niekedy veľmi frustrujúce a zbytočná strata času. Neprestávajte. Robte to, čo vás baví. Nikdy neviete kam to nakoniec povedie. Kľudne vás potom to, čo vás baví môže aj živiť. A určite viem potvrdiť, že človek, ktorý tvorí z hĺbky svojej podstaty, je oveľa šťastnejší ako ten, ktorý netvorí.

Tak si Tvor, či NeTvor?

Veronika

Veronika Čurgalyová
Milujem ľudskú psychológiu a to, ako sme absolútne rozdielni a neopakovateľní. Preto pomáham ľuďom si uvedomiť svoju vlastnú jedinečnosť, silu a dôveru v seba, aby sa mohli rozbehnúť si užívať život naplno. Napísať mi môžete tu: veronika@veronikacurgalyova.sk Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.